A. Prípravné práce pred uzatvorením jednoduchého účtovníctvaRozsah prác možno zhrnúť do týchto úloh: 1. Skontrolovať prevod zostatkov pokladničnej hotovosti, bankových vkladových a úverových účtov a zostatok priebežných položiek k 1. 1. v peňažnom denníku tak, aby súhlasili s konečnými stavmi v peňažnom denníku (ale i vo výkaze o majetku a záväzkoch) k 31.12. minulého roka, 2. Pred vykonaním fyzickej inventúry pokladničnej hotovosti treba zistiť stav peňažných prostriedkov v peňažnom denníku, pričom zostatok nemôže byť pasívny, 3. Zaúčtovať všetky príjmové a výdavkové pokladničné doklady v peňažnom denníku a v pomocných knihách jednoduchého účtovníctva, 4. Porovnať súhlasnosť zostatkov bankových vkladových a úverových účtov so zostatkami uvedenými v peňažnom denníku a zistené rozdiely usporiadať, 5. Skontrolovať vecnú správnosť stĺpca peňažného denníka "príjmy podliehajúce dani" a skontrolovať vecnú správnosť jeho štruktúry (výrobky a služby, tovar a ostatné príjmy), skontrolovať, či sa medzi týmito príjmami neúčtovala položka, ktorá nepodlieha dani z príjmov, porovnať príjmy za tovar, výrobky a služby s analytickou evidenciou úhrad pohľadávok a tržieb z registračnej pokladne a ostatných tržieb z evidencie tovaru, materiálov a výrobkov, 6. Skontrolovať vecnú správnosť stĺpca peňažného denníka – “výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov“ a ich správnu štruktúru, či medzi výdavkami nie sú prípady, ktoré nemožno uznať za výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov (v súlade s § 19 a § 21 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ďalej len Zákon o DzP), 7. Skontrolovať vecnú správnosť ostatných stĺpcov peňažného denníka, 8. Pred uzávierkovými operáciami skontrolovať formálnu správnosť peňažného denníka, vykonať kontrolu účtovania v peňažnom denníku. 9. Skontrolovať analytickú evidenciu vedenú v pomocných knihách:
inventárna kniha NaHDM - zaevidovať novoobstaraný dlhodobý majetok, uviesť spôsob odpisovania, odpisovú sadzbu, výšku odpisov v príslušnom roku, sumu oprávok od začiatku odpisovania, doúčtovať na inventárnych kartách prípadné technické zhodnotenie a vykonať korekciu výšky odpisu,
kniha zásob (materiál, výrobky, tovar) - doplniť evidenciu k 31.12. tak, aby tieto stavy vyjadrovali účtovný stav príslušného druhu majetku a aby bolo možné vyhodnotiť fyzické inventúry,
kniha pohľadávok a záväzkov - zaevidovať všetky prijaté a odoslané faktúry vrátane nájmu a prenájmu podľa uzatvorených zmlúv, zaevidovať všetky úhrady a k 31. 12. vykonať ich dokladovú inventúru (podľa subjektov a jednotlivých položiek,
ostatné pomocné knihy - evidencia daňových záväzkov (daň zo závislej činnosti, daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty, ostatné dane), a to zvlášť daňové nedoplatky.
B. Inventarizácia Podnikateľ účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva preukazuje správnosť svojho účtovníctva (peňažný denník a pomocné knihy) riadnou (na konci účtovného obdobia, t.j. k 31. 12.) alebo mimoriadnou inventarizáciou (osobitne pri skončení podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti). Majetok a záväzky sa inventarizujú ku dňu riadnej alebo mimoriadnej účtovnej závierky. Peniaze v hotovosti je však nevyhnutné inventarizovať 4-krát v priebehu účtovného obdobia. V praxi podnikateľa to bude znamenať:a) vykonať fyzickú inventúru peňazí v pokladnici, prípadne cenín v pokladnici,b) vyhotoviť inventúrny súpis podpísaný osobou zodpovednou za vykonanie inventarizácie, obvykle je to podpis podnikateľa, prípadne aj inej hmotne zodpovednej osoby, ak ju na vedenie pokladnice zamestnáva,c) porovnať skutočný stav peňazí v pokladnici s účtovným stavom, t.j. so stavom v peňažnom denníku,d) vysporiadať zistený inventarizačný rozdiel.Hmotný majetok (mimo zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti) možno inventarizovať i raz za dva roky.Zákon o účtovníctve ukladá zaznamenávať fyzické stavy majetku v inventúrnych súpisoch a potvrdiť ich podpismi osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácií. Súpisy môžu mať i podobu výstupu z počítača, podnikateľ však musí overiť stavy. Ak sa nevedie pokladničná kniha, treba vyhotoviť o vykonaní inventúry samostatný inventúrny súpis s rozpisom hotovosti podľa jednotlivých bankoviek a mincí, ktoré sa v pokladnici nachádzajú.
C. Uzávierkové účtovné operácieUzávierkové účtovné operácie v jednoduchom účtovníctve sú špecifické účtovné prípady, ktoré sa k 31.12. neprejavujú bezprostredne ako prírastok alebo úbytok peňažných prostriedkov, a preto sa v peňažných stĺpcoch peňažného denníka (s výnimkou kurzových rozdielov valutovej pokladnice a bankových devízových účtov) neuvádzajú. Uzávierkové účtovné operácie korigujú základ dane z príjmov v súlade s daňovými zákonmi. Najčastejšie sa vyskytujúce uzávierkové účtovné operácie: 1. Odpisy dlhodobého majetku - v peňažnom denníku sa zásadne účtujú daňové odpisy, vypočítané v súlade so zákonom o daniach z príjmov. Pre účtovníctvo je potrebné vyhotoviť súpisku odpisov podľa jednotlivých predmetov, čím sa zabezpečí ich preukaznosť. Táto súpiska, resp. výstupná zostava z počítača je účtovným dokladom na zápis v peňažnom denníku. Suma odpisov sa uvedie v daňových výdavkoch v stĺpci "prevádzková réžia". 2. Kurzové rozdiely valutových pokladníc a devízových účtov - podľa zákona o daniach z príjmov a v súlade s postupmi účtovania v jednoduchom účtovníctve podnikatelia vykazujúci k 31.12. bežného roka peňažné prostriedeky v cudzej mene (valutové pokladnice a devízové bežné účty) prepočítajú stav cudzích peňažných jednotiek v účtovníctve na slovenskú menu kurzom Národnej banky Slovenska k 31. 12. Ak je stav pri prepočte cudzích peňažných prostriedkov kurzom NBS k 31. 12. vyšší ako stav prostriedkov Sk vo valutových pokladniach a na devízových účtoch, ide o kurzový zisk. V opačnom prípade ide o kurzovú stratu. Kurzový zisk sa potom uvedie v peňažnom denníku v stĺpci "peňažné prostriedky" v príjme a v daňových príjmoch v stĺpci "ostatný príjem". Kurzová strata sa uvedie v peňažnom denníku v stĺpci "peňažné prostriedky" a v daňových výdavkoch v stĺpci "prevádzková réžia". 3. Nájomné s právom kúpy najatej veci - podľa Zákona o dani z príjmov, hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca rovnomerne počas doby trvania prenájmu z hodnoty istiny /§ 26 ods. 8 Zákona o DzP/. Úrok pri finančnom prenájme je zahrňovaný do základu dane počas celej doby trvania finančného prenájmu /§ 19 ods. 4 písm. o) Zákona o DzP/. Ak sa počas roka do daňových výdavkov nezahrňovali mesačne odpisy, tak sa na konci roka doúčtujú vo výške prislúchajúcej na príslušný počet mesiacov trvania lízingu. Ak sa úrok v priebehu roka účtoval do výdavkov nezahrňovaných do základu dane, doúčtujú sa úroky za príslušný počet mesiacov na konci roka. 4. Dotácia, príspevok - tieto príjmy nie sú od dane oslobodené /§ 9 ods. 2 písm. k) Zákona o DzP/. V súlade s § 17 ods. 3 písm. h) Zákona o DzP prijaté dotácie, príspevky, a to nielen investičného, ale aj prevádzkového charakteru nemajú vplyv na základ dane. Do základu dane sú dotácie zahrňované: - postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov, resp. v pomernej časti zodpovedajúcej výške týchto príjmov k vstupnej cene,
- v období použitia týchto prostriedkov prevádzkového charakteru.
Tieto príjmy účtovná jednotka zaúčtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií do príjmov zahrňovaných do základu dane v takej výške, v akej boli použité a v akej sú zaúčtované vo výdavkoch zahrňovaných do základu dane. 5. Poskytnutý alebo prijatý preddavok na dodávky tovarov, služieb alebo iných plnení - poskytnutý alebo prijatý preddavok sa zahrnie do základu dane z príjmov v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iného plnenia, na úhradu ktorých bol prijatý alebo poskytnutý. Napr. Ak sme takýto výdavok v priebehu roka zaúčtovali do výdavkov zahrňovaných do základu dane a dodávka tovaru alebo služby nebola v danom roku splnená, bude až v nasledujúcom roku, v rámci uzávierkových účtovných operácií musíme zaúčtovať zníženie výdavkov zahrňovaných do základu dane. V nasledujúcom roku zaúčtujeme zvýšenie výdavkov zahrňovaných do základu dane, aj keď sa už úhrada realizovať nebude.
D. Zistenie údajov na výpočet základu dane z príjmov Údaje uvádzané v peňažnom denníku sú podkladom pre výpočet základu dane z príjmov a daňovej povinnosti. Údaje sa preberú zo stĺpcov "príjmy zahrňované do základu dane" - celkom a "výdavky zahrňované do základu dane" - celkom. Tieto sumy sa uvedú v daňovom priznaní.
E. Účtovná závierka
Podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov zostavujú účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva:
- Výkaz o majetku a záväzkoch, - Výkaz o príjmoch a výdavkoch. Tieto výkazy musí podpísať fyzická osoba, ktorá je účtovnou jednotkou. Výkazy sa odovzdávajú príslušnému daňovému úradu v jednom vyhotovení spolu s daňovým priznamím fyzických osôb. Údaje na vyplnenie týchto výkazov sa čerpajú z podkladov peňažného denníka a ostatných kníh jednoduchého účtovníctva, pričom údaje do stĺpca na začiatku obdobia výkazu o majetku a záväzkoch preberieme z údajov tohto výkazu z predchádzajúceho roka zo stĺpca na konci obdobia.
|